PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Quedlinburg - Německo, Quedlinburg

Základní informace

Quedlinburg je historické město ležící na pravém břehu řeky Bode ve spolkové zemi Sachsen-Anhalt; centrum města je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

zámecký komplex Quedlinburg, Německo

Osídlení tohoto místa na pravém břehu řeky Bode je doloženo až do doby kamenné. Současné město se však vyvinulo z osad pod franckou falcí, postavenou kolem roku 800 na návrší, dnes zvaném Zámecký vrch.

Ta se časem přeměnila na zámek, jehož konečná podoba pochází z 16. až 19. století. V převážně renesanční stavbě s barokními interiéry, zasazené v nádherných zahradách, našlo své sídlo muzeum dějin města.

Na stejném návrší založil kolem roku 936 Ota I. spolu se svou matkou Matyldou ženský klášter. Královna jej vedla a je zde i pohřbená spolu se svým manželem Jindřichem I. Na místě bývalého kláštera dnes stojí kolegiální kostel svatého Servatia, jehož základy byly položeny v letech 1017 až 1029. K převládající románské architektuře později přibyla goticky opravená apsida a neorománská jižní věž. Za pozornost tu stojí stará trojlodní krypta s románskými nástěnnými malbami z 12. století, vysoký gotický chór, přestavěný roku 1320, či chrámový poklad, obsahující vzácné rukopisy, relikviáře či zlomek ilustrované Bible ze 4. století.

Množství kostelů lze najít i ve starém městě. K těm nejznámějším patří např. Norbertinen Kirche z 10. století, pozdně gotický Marktkirche St. Benedict či kdysi klášterní kostel Wippertikirche, přestavěný v roce 1146 na raně románskou baziliku.

Ze světských staveb zaujme především renesančně přestavěná radnice na náměstí Markt, před níž se hrdě tyčí pozdně gotická socha Rolanda z 15. století.

Ve městě se dochovalo i množství hrázděných domů z 15. až 19. století, přičemž ten na adrese Wordgasse 3, vystavěný kolem roku 1400, je považovaný za nejstarší hrázděnou stavbu v Německu. Velká část centra Quedlinburgu byla roku 1994 zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Rada: Nenechte se zmást místní legendou, která praví, že zde byl roku 919 provolán císařem Jindřich I. Ptáčník. Pravdou je, že se to nestalo tady, ale ve Fritzlaru.

Oficiální webová stránka: https://www.quedlinburg.de

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY