PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Residenzschloss - Německo, Drážďany

Základní informace

Residenzschloss, česky Sídelní zámek, je rozsáhlý komplex převážně renesančního paláce v srdci drážďanského Starého města, který po staletí sloužil jako rezidence saských panovníků.

Nemecko Dresden, Residenzschloss Nemecko Dresden, Residenzschloss

První známá stavba na místě dnešního Residenzschloss vznikla kolem roku 1200, kdy byl na vršku Taschenberg u mostu přes Labe postaven strážní hrad. Písemná zmínka o něm však je dohledatelná až roku 1289.

Na počátku 15. století jej rozšířil markrabě Vilém, který také postavil spodní část věže Hausmannsturm. Její vršek, přesahující výšku sto metrů, byl přistavěn v letech 1673 až 1676 a těm, kdo překonají 327 schodů, se odtud otevře nádherný výhled na Drážďany.

Když se sem v roce 1474 přesunul vévodský dvůr, bylo nutné provést zásadní úpravy a hrad se změnil na pohodlný zámek, který dalšími přestavbami v polovině 16. století dostal renesanční vzhled. Poté však přišly barokní změny po třicetileté válce a konečnou podobu komplex získal v letech 1889 až 1901.

Poslední saský král Friedrich August III. zde ale bydlel jen do roku 1918, kdy abdikoval a odešel z Drážďan. O čtyři roky později pak byl zámek zpřístupněn veřejnosti a své sídlo tady našly Státní umělecké sbírky.

Osudným se zámku stalo bombardování v noci ze 13. na 14. února 1945. Opravy začaly až v 60. letech 20. století a táhly se až do roku 2013.

Dnes mohou návštěvníci Residenzschloss obdivovat nejenom nádherné renesanční sgrafita na nádvoří, ale i množství pokladů ukrytých v interiéru.

Za návštěvu stojí i Kabinet mincí či Kabinet rytin, vystavující rytiny, výkresy a fotografie, dále pak i Zbrojnice a Turecká komora. K nejvyhledávanějším patří Nová a Historická zelená klenba, sály nazvané podle jejich malachitového zbarvení, které se pyšní klenotnicí, jež je považována za jednu z nejkrásnějších a nejbohatších v Evropě. Za návštěvu stojí i kaple či rozsáhlá knihovna a Residenzschloss nabízí i možnost využití přednáškových a studijních sálů.

Oficiální webová stránka: https://www.skd.museum/besuch/residenzschloss

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY