PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Římská aréna - Francie, Arles

Základní informace

Město Arles láká návštěvníky především na svou bohatou římskou historii a úžasně zachovalé antické památky. Nejpozoruhodnější z nich je bezesporu římská aréna (Les Arènes), která se řadí k nejzachovalejším památkám svého druhu v kraji Provence.

amfiteatr, Arles, Francie římská aréna, Arles, Francie

Aréna v Arles byla vybudována na nejvyšším bodě města na konci 1. století n. l. pro souboje gladiátorů, zápasy dravé zvěře a další oblíbené antické kratochvíle. Rozsáhlý amfiteátr je 136 metrů dlouhý a 107 metrů široký. Dodnes se z něj zachovala dvě patra, přičemž každé patro tvoří 60 sloupů (ve spodním patře jsou dórské a v horním korintské sloupy). Původně nad nimi bylo vystavěno ještě patro třetí.

Rozsáhlý amfiteátr měl úctyhodnou kapacitu cca 30 000 diváků, kterým bylo k dispozici na 180 východů, takže i při plné zaplněnosti arény se dostali ven během několika málo minut. Po pádu římské říše byla aréna přeměněna na pevnost a její části byly bohužel rozebírány a použity coby materiál na stavbu městských domů. Ve středověku stávalo uvnitř arény přes 200 domů a také tři kostely. Tyto stavby byly ve 30. letech 19. století strženy a aréna se opět začala využívat k zábavě. Dnes slouží coby velkolepá scéna pro nejrůznější divadelní představení či kulturní akce.

Vůbec nejdůležitější událostí, která se v aréně pravidelně koná, jsou tradiční provensálské býčí zápasy. První zde proběhly již v roce 1830 u příležitosti oslav zabrání Alžíru. Zahajovací slavností pro sezónu býčích zápasů je tzv. Fête des Gardians (Slavnost provensálských kovbojů), která v Arles probíhá každoročně 1. května. S tímto svátkem je spojena i volba nejkrásnější dívky v Provence, která je jednou za tři roky korunována královnu města Arles. Během zdejší tradiční koridy nejsou zvířata zabíjena jako v zápasech španělského typu, ale jedná se spíše o závody mezi býkem a bíle oděným toreadorem, jehož úkolem je sejmout zvířeti červené stužky, které má navázány na rozích.

Oficiální webová stránka: www.arenes-arles.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY