Schönbrunn - Rakousko, Vídeň
Základní informace
Zámek Schönbrunn v západní části Vídně je jeden z nejkrásnějších barokních zámků v Evropě a zároveň nejnavštěvovanější památka Rakouska.
Jeho vznik se datuje do roku 1563, kdy tento pozemek koupil císař Maxmilián II. Habsburský a nechal tu postavit zámeček. Tehdy se ještě však jmenoval Katterburg. Jeho nové a slavné jméno Schönbrunn, tedy Krásná fontána, mu dal až císař Matyáš, který chátrající budovu i okolí zrekonstruoval.
Nové pojmenování převzala i manželka Ferdinanda II. Eleonora von Gobzage, která dřívější lovecký park obklopující zámek přeměnila na věhlasné místo společenského života, kde v divadelních představeních účinkoval i samotný císař. Roku 1693 se rozhodl Leopold I. k nahrazení původní stavby loveckým zámečkem pro jeho syna, budoucího císaře Josefa. Realizací projektu pověřil architekta Johanna Bernarda Fischera von Erlach, který zde uplatnil své zkušenosti získané předchozím studiem v Římě.
O sedm let později byl dokončeno celé střední křídlo paláce, ale rok následujícíc byla stavba kvůli finančním problémům, způsobenými výdaji ve španělské válce, zastavena.
Dnešní podobu tak zámek získal až za vlády Marie Terezie, která jeho dostavbu svěřila architektu Nicolò Pacassimu. Tehdy vzniklo velkolepé sídlo se 1441 místnostmi, z nichž jen 45 je dnes přístupných veřejnosti. Během prohlídky tu lze vidět zrcadlový sál, kde hrál v dětství na klavír geniální Wolfgang Amadeus Mozart, pokoje Franze Josefa a jeho ženy císařovny Sissi či Modrý čínský salon, v němž roku 1918 podepsal Karel I. svou abdikaci. Srdce každého Čecha potěší nádherné české křišťálové lustry, zdobené ornamenty ze čtrnáctikarátového zlata.
Neméně zajímavá je i okolní zahrada s fontánami, sochami, záhony květin, ale i s palmovým skleníkem a labyrintem. Její součástí je také jedna z nejlepších zoologických zahrad v Evropě, v níž žije pět set druhů živočichů.
Rada: Při návštěvě Schönbrunnu byste neměli vynechat tzv. Gloriettu, z jejíž terasy se naskýtá nádherný výhled na Vídeň.