PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Semperoper - Německo, Drážďany

Základní informace

Semperoper je operní scéna Saské státní opery v Drážďanech; je pojmenována po svém architektovi Gottfriedu Semperovi; byla otevřena v roce 1841, po požáru pak znovu v roce 1878.

Semperoper, Drážďany, Německo Semperoper, Drážďany, Německo

Jedna z nejkrásnějších operních budov na světě vznikla na místě hudební scény, která sloužila svému účelu v letech 1719 až 1763. Poté se však ukázala jako nedostačující a na počátku 19. století bylo rozhodnuto o její přestavbě, která měla být součástí projektu, v jehož rámci měly vzniknout v centru Drážďan budovy pro různé druhy umění. Kromě opery však byla realizována jen obrazárna Zwinger.

Vytvořením plánů stavby byl pověřen drážďanský architekt Gottfried Semper, podle jehož návrhu v Drážďanech vyrostla i obrazárna a synagoga. On sám také stavbu, probíhající v letech 1838 až 1841, vedl.

Opera fungovala více než dvacet roků, ale 21. září 1869 došlo k velkému požáru, během něhož lehla popelem. Pro příznivce opery vznikl záhy nedaleko provizorní dřevěný sál pro 1800 diváků a radní zároveň začali řešit, kdo postaví budovu novou. Semper se stále jevil jako ideální řešení, ale protože se spolu s ředitelem opery Richardem Wagnerem aktivně zúčastnil Májového povstání roku 1849, musel opustit zemi a nesměl se do Saska vrátit.

Představitelé města však našli šalamounské řešení: Gottfried Semper vypracuje v zahraničí projekt a jeho realizaci povede jeho syn Manfred. Ten stavbu dokončil v roce 1878. Přestože dalších sedmnáct roku tu sídlil i činoherní soubor, vybudovala si opera postavení uznávaného operního domu. Konalo se zde množství světových premiér, mezi něž patří např.Bludný Holanďan Richarda Wagnera, Tannhäuser stejného autora, Čarostřelec Carla Marii von Weber, ale i Salome, Elektra či Růžový kavalír Richarda Strausse.

Opera vyhlášená svou akustikou a kvalitou repertoáru však podlehla zkáze ještě jednou. Stalo se tak v noci ze 13. na 14. února 1945 při bombardování Drážďan. Kvůli nedostatku peněz po druhé světové válce zůstala budova dlouho v troskách, jen v letech 1952 až 1956 byly obnoveny její vnější stěny. Celková rekonstrukce tak probíhala až od roku 1977 a slavnostně byla otevřena u příležitosti 40. výročí bombardování Drážďan.

Rada: Koupit vstupenky na představení v Semperoper je velmi těžké, ale dostat se dovnitř se dá i díky prohlídkám během dne.

Oficiální webová stránka: https://www.semperoper.de

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY