PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

St Mary´s Abbey - Anglie, York

Základní informace

St Mary´s Abbey jsou ruiny benediktinského opatství ležící v parku v severoanglickém Yorku. Opatství bylo založeno na konci 11. století a až do svého zrušení za vlády Jindřicha VIII. patřilo mezi největší a nejbohatší opatství na severu Anglie.

St Mary´s Abbey, York, Anglie

Po normanské invazi začali do této oblasti přicházet členové mnišských řádů z Evropy a v severní Anglii vznikaly jedny z nejkrásnějších církevních staveb na ostrově. Ve venkovských oblastech vyrůstalo množství opatství – do roku 1500 jich jen v Yorkshire vzniklo více než osmdesát. Tato stavební vlna zasáhla i malý kostelík svatého Olafa, který vyrostl na místě budoucího opatství Panny Marie roku 1055. Po roce 1066 byl věnován mnichům z Whitby a o dvacet let později tu bylo založeno benediktinské opatství, které se brzy stalo nejbohatším a jedním z nejvýznamnějších v celé Anglii.

V časech své největší slávy sestávalo ze 110 metrů dlouhého kostela, kapitulní síně, refektáře, křížové chodby, budovy pro novice, hovorny pro mnichy, ohřívárny, opatova domu, ubytovny pro poutníky, kuchyně, nemocnice, ale stával tu i žalář a šibenice. V klášteře bydlelo čtyřicet až šedesát mnichů, zhruba padesát studentů a početné služebnictvo.

Zpočátku se mniši věnovali práci v opatství, opisování knih, pomoci chudým a společným modlitbám. Ty probíhaly osmkrát denně, přičemž první začínala o druhé hodině ranní. Postupně se však jejich činnost rozrůstala a mniši se více zaměřovali na obchod. Jako vlastníci okolních pozemků vytvářeli pracovní příležitosti a začali kontrolovat obchod s vlnou, která ve středověku představovala nejdůležitější vývozní artikl. Časem tímto klášterem prošly až dvě třetiny vlny exportované ze země. Tím klášteru rostla privilegia a uvolňovala se řehole, což však nevyhovovalo třinácti mnichům, kteří opatství roku 1132 opustili a založili nový klášter Fountains Abbey.

Když roku 1536 Jindřich VIII. zrušil kláštery, byly budovy St Mary´s Abbey přeměněny na palác, v němž král přespával při návštěvě Yorku. Poté však zůstaly opuštěny a začaly chátrat. Dnes už z dříve výstavního opatství zbyly jen romantické ruiny, kde si návštěvníci mohou prohlédnout zbytky stěn lodi a kláštera a pozůstatky kamenné zdi, postavené v 60. letech 13. století, která sloužila k obraně opatství.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY