Sveti Donat - Chorvatsko, Zadar
Základní informace
Sveti Donat, česky kostel svatého Donáta, v Zadaru je největší, nejlépe zachovaná a nejcennější předrománská stavba v Chorvatsku.
Římskokatolický kostel, který se stal symbolem města, vznikl na počátku 9. století na místě antického fóra o rozloze 90×45 metrů. Známky římské architektury jsou však k vidění jen v základech dnešní stavby, např. na zbytcích obětního oltáře či v podobě monolitických sloupů. Na některých úlomcích kamene v konstrukci kostela se zachovaly i zbytky antických nápisů, které dokládají, z jakých budov fóra pocházejí.
Kostel založil dalmatský kněz a diplomat, budoucí svatý Donát, který v letech 801 až 806 zastával úřad biskupa v Zadaru. Právě on vedl poselství dalmatských měst do Byzance a ke Karlu Velikému do Cách, kde byl okouzlen císařskou kaplí. Ta se poté stala inspirací pro budovu kostela. Do Zadaru také přivezl ostatky svaté Anastázie, které dostal od byzantského císaře Nicefora.
Dvoupodlažní kostel svaté Trojice, který Donát založil, má kruhový půdorys se třemi apsidami a nartexem, tedy rozložení typické pro středověké svatostánky v Dalmácii. Stavba spojuje prvky karolinské a byzantské architektury, dosahuje výšky sedmadvaceti metrů a je dvaadvacet metrů široká. Její jednoduchý nezdobný interiér zakončuje kónická střecha, podpíraná šesti pilíři.
Budova jako jedna z mála přestála mongolskou invazi ve 13. století a své pojmenování po svém zakladateli dostala až ve století patnáctém.
Zhruba před dvěma sty lety byl však kostel odsvěcený a začal sloužit mnoha účelům. Benátčané, Francouzi a Rakušané v něm měli sklady, nějaký čas se v něm uchovávalo víno a v době Jugoslávie tu sídlilo muzeum architektury.
Dnes se tady díky skvělé akustice konají koncerty a od roku 1961 zde pravidelně probíhá proslulý letní festival klasické hudby, známý jako Hudební večery ve svatém Donátu.