PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

The Roman Baths - Anglie, Bath

Základní informace

Římské lázně v Bath jsou jedny z nejlépe zachovaných antických lázní v Evropě.

Roman Baths, Bath, Anglie Roman Baths, Bath, Anglie

Základem lázní je tvz. Svatý pramen, který tryská z hloubky tří kilometrů rychlostí 1 250 000 litrů za den. Při stálé teplotě 46,5 °C obsahuje třiačtyřicet minerálů. Dle legendy jej objevil král Bladud, který musel opustit trůn kvůli onemocnění malomocenstvím. Proto v této oblasti začal pást vepře a jednoho dne si všiml, že se jeho svěřenci s oblibou válejí v teplém bahně kolem pramene. Zkusil to taky a k překvapení svému i ostatních se uzdravil. Právě kolem tohoto pramene založili Římané roku 43 n. l. lázně Aquae Sulis, zasvěcené bohyni Minervě, kterou ztotožnili s keltskou bohyní tohoto pramene Sulis. Svatý pramen pak využívali ke dvěma účelům. Sloužil jako místo bohoslužeb, kam se vhazovaly dary pro bohyni, a zároveň to byl zdroj teplé vody pro lázně. Voda byla rozváděna olověnými trubkami, které jsou dodnes funkční.

Když se v 5. století Římané z ostrova stáhli, chrám byl zničen a o lázně se nikdo dál nestaral, takže po čase došlo k jejich zřícení. Nové lázně, tzv. Královy, pak vznikly ve 12. století přímo nad pramenem, ale poté opět upadly v zapomnění, i když je roku 1574 zpopularizovala svou návštěvou královna Alžběta I. Část římských lázní byla objevena v 18. století během stavebních prací a další část pak byla odkryta v 80. letech 19. století, kdy byly lázně zrestaurovány a znovu otevřeny pro veřejnost.

Dnes mohou návštěvníci vidět velký obdélníkový bazén a několik menších nádrží s vodou. Muzeum, které v tomto areálu vzniklo, vystavuje exponáty z doby římské, k nimž patří např. štít se zdobenou římsou, oltáře, náhrobní kameny, mince či pozlacená hlava bohyně Sulis Minervy. Zaujme i model původních lázní a nápisy z římské éry, které zachycují hlavně nadávky a chvástání.

Rada: Nenechte si ujít úžasný pohled z terasy se sochami známých Římanů a ujít na závěr prohlídky ochutnávku vody z místního léčivého pramene.

Oficiální webová stránka: https://www.romanbaths.co.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY