PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Tintagel Castle - Anglie, Cornwall

Základní informace

Tintagel Castle je jednou ze středověkých staveb nacházejících se v Anglii. Jedná se o zříceninu středověkého hradu na členitém pobřeží Cornwallu u vesnice Tintagel. Existence hradu je spjata s legendou o králi Artuši.

Tintagel Castle, Cornwall, Anglie Tintagel Castle, Cornwall, Anglie Tintagel Castle, Cornwall, Anglie

Historie místa a hradu

Hrad Tintagel stojí u stejnojmenného mysu na severním pobřeží poloostrova Cornwall v jihozápadní části Británie. Jedná se o oblast, kde se nacházejí strmé útesy, o které se tříští mořské vlny, a dodávají tak místu na dramatičnosti. Oblast byla významným místem obchodování od dob Římanů až do konce sedmého století, kdy byla opuštěna. Z pozdějšího římského období (3. – 4. století) pocházejí nalezené střepy keramiky a pozůstatky římské architektury, které se nikde jinde v blízkosti nevyskytují.

Hrad postavil ve 13. století hrabě Reginald z Cornwallu. Ačkoliv se podle dochovaných trosek může zdát, že stavba sloužila jako sídlo vojenské moci nebo obranná pevnost, ve skutečnosti neměla žádné strategické využití a sloužila pouze jako ukázka moci – propaganda. Díky knězi Geoffreymu z Monmouthu se rozšířila legenda o králi Artuši a čaroději Merlinovi, když Geoffrey označil jako místo narození Artuše hrad Tintagel (byl místem, kde král Uther Pendragon v podobě vévody z Cornwallu svedl královnu Igraine, zatímco byl její manžel Gorlois v boji). Artuše a celý hrad chránil čaroděj Merlin, který žil v jeskyni pod hradem. Při špatném počasí může být hrad Tintagel z bezpečnostních důvodů uzavřen.

Zajímavosti v okolí Tintagel Castle

Jeskyně (Merlin’s Cave) je dlouhá přibližně 100 metrů a spojuje dva zálivy. Její návštěva je možná pouze za odlivu, jindy se totiž plní vodou. Nad jeskyní se vypíná mys, který je stále spojený s pevninou. Úzká šíje podléhá trvalé vodní erozi, která je čas od času doprovázena skalním řícením, z nich nejničivější proběhl v letech 1820 a 1846. Kromě toho je místo zajímavé také tím, že jeho pobřeží je tvořeno devonskou břidlicí, která v teplém počasí způsobuje tyrkysově barevný nádech vody, což spolu s dávnou legendou tvoří magickou atmosféru.

V blízkosti hradu se nachází i Parish Church of Saint Materiana – kostel postavený mezi lety 1080 – 1150. Věže na východním konci kostela byly postaveny ve 14. století a cimbuří ve století patnáctém. Hřbitov, který paří ke kostelu, byl v průběhu let třikrát rozšířen a mezi nejstarší náhrobky patří ty s letopočty od roku 1690.

Ve vesnici Tintagel stojí za návštěvu budova staré pošty (Tintagel Old Post Office), jež pochází ze 14. století. Zde je k vidění například vybavení pošty používané ve viktoriánském období, staré poštovní známky nebo nábytek té doby.

Pobřeží se díky své působivé scenérii stalo také inspirací pro umělce. Již neznámý středověký autor napsal, že byl hrad postaven obrem a dvakrát do roka (letní a zimní slunovrat) zmizel. Hrad také navštívil a později zpaměti nakreslil Thomas Hardy. V roce 1917 složil Sir Arnold Bax dílo, které napodobuje zvuk mořských vln tříštících se o útesy kolem hradu.

Mohlo by vás také zajímat

Cornwall, Dartmoor

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY