PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Walhalla - Německo, Regensburg

Základní informace

Walhalla je neoklasicistní památník nacházející se cca 10 kilometrů východně od Regensburgu. Byl postaven v letech 1830–1842 na příkaz bavorského krále Ludvíka I. Bavorského a nachází se v něm busty významných osobností německých dějin.

Walhalla, Regensburg, Německo Nemecko Donaustauf, Memorial Walhalla

Kníže Ludvík, korunní princ Bavorského království, byl obdivovatelem antického Řecka a renesanční Itálie. Inspirován jejich uměním a kulturou začal sbírat busty velikánů, které spojoval německý jazyk. Když se v roce 1825 stal králem, vlastnil jich již šedesát a rozhodl se pro ně vystavět důstojný chrám, který by pomohl probudit sounáležitost Němců v Evropě. Inspirovat se nechal jak jinak než antikou – jeho dvorní architekt Leo von Klenze proto navrhl obrovskou neoklasicistní budovu, jejíž rozměry i podoba, zdobená velkolepým sloupořadím, vychází z athénského Parthenonu. Velikost a důležitost této stavby je zdůrazněna její pozicí na vyvýšené terase, k níž vede 358 schodů širokého schodiště.

Vnější strany chrámu zdobí reliéfy připomínající důležité události německých dějin: na severní straně lze vidět výjev z bitvy v Teutoburském lese, která se udála roku 9 n. l., a římsa na jižní straně zobrazuje vznik Německého spolku v roce 1815
.
Oproti strohé podobě vnějšku chrámu ze světlého kamene překvapí jeho interiér. Ten je daleko barevnější, jemnější a zdobnější a dominuje mu velká socha Ludvíka I. Bavorského. V současné době si tu lze prohlédnout kolem sto třiceti bust z bílého mramoru a asi pětašedesát pamětních desek. Věnovány jsou významným německy mluvícím velikánům, ať už to jsou politici, vědci, světci či umělci.

Nejhlouběji do dějin návštěvníky zavede náčelník Arminius, který zvítězil v bitvě v Teutoburském lese, ale vedle něj lze najít i množství historicky mladších osobností, jako je např. svatý Bonifác, Chlodvík I., Martin Luther, Mikuláš Koperník, Petr Paul Rubens, Wolfgang Amadeus Mozart, Richard Strauss, ale i Albert Einstein či maršál Radecký. Busty jsou stále doplňovány a o jejich umístění sem rozhoduje vláda. Podmínkou ovšem je, že dotyčný je alespoň dvacet let po smrti a že pocházel z německého jazykového prostředí.

Název památníku vychází ze severské mytologie. Valhalla byla pevnost, do níž valkýry, krásné a nebezpečné dívky, přiváděly padlé bojovníky, jejichž duše vybraly na bitevních polích. Na rozdíl od severské Valhally se však do té německé mohou dostat jak muži, tak ženy.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY