PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Wawel - Polsko, Kraków

Základní informace

Wawel je královský hrad nacházející se na stejnojmenném pahorku nad řekou Vislou v blízkosti centra Krakova; v jeho areálu se kromě královských apartmánů nachází muzea nebo třeba královská katedrála.

Katedrála na Wawelu, Krakov, Polsko Wawel, Krakov, Polsko Wawel, Krakov, Polsko

Vápencový vrch, vysoký 228 metrů, byl obydlen už od pravěku. Archeologické nálezy tu prokázaly osídlení ze starší doby kamenné a první opevnění zde vyrostlo v raném středověku. Po příchodu Piastovců z Hnězdna v 10. století se pak Wawel proměnil v centrum světské a církevní moci celého státu. Od roku 1040 tu bylo oficiální sídlo králů Polska.

Dle pověsti sídlil v krasové jeskyni na jihozápadě kopce krutý drak, který ničil úrodu v širokém okolí a živil se místními pannami. Mnoho rytířů se s ním pokoušelo bojovat, ale vždy marně. Jediný, kdo tuto obludu porazil, byl princ Krak, legendární zakladatel a vládce Polska, na jehož počest bylo pojmenované celé město Krakov.

První písemná zmínka o této 270 metrů dlouhé sluji pochází z poloviny 16. století, kdy její vchod nechal zazdít Zikmund II. August, aby se v ní nemohla ukrývat chudina. V 17. století v ní naopak fungovala krčma.

V 11. století byl na vršku Wawelu založen hrad, který se na více než pět set let stal sídlem velkopolských králů. V 15. století přestavěli část hradu italští stavitelé do podoby renesančního zámku, ale ten brzy vyhořel. Dnes je možné navštívit zrekonstruovaný komplex, sestávající z barokního cihlového opevnění, středověkých věží a goticko-renesančního zámku. Během prohlídky se návštěvníci dostanou do zbrojnice, královských komnat či muzea, v němž je mimo jiné vystaven i korunovační meč polských králů Szczerbiec. Za pozornost stojí i Trůnní sál, na jehož kazetovém stropě se dochovalo třicet z původních 194 vyřezávaných hlav.

Na vršku Wawelu se vypíná i katedrála svatého Stanislava a svatého Václava, postavená po roce 1000. Svatostánek byl svědkem korunovací polských králů a mnozí z nich tu našli i místo svého posledního odpočinku.

Oficiální webová stránka: https://wawel.krakow.pl

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Polsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY