PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Wiener Staatsoper - Rakousko, Vídeň

Základní informace

Wiener Staatsoper, česky Vídeňská státní opera, je jedna z předních operních scén na světě, která se nachází v centru Vídně na ulici Ringstrasse.

Rakousko Wien, Staatsoper Rakousko Wien, Staatsoper Rakousko Wien, Staatsoper

Práce na jednom z nejprestižnějších světových operních domů byly zahájeny roku 1861. Architekti August Sicard, který navrhl jeho exteriér, a Eduard van der Nüll, jenž vytvořil interiéry, se však jejího dokončení roku 1869 nedočkali. Zatímco Nüll ukončil svůj život sebevraždou, Sicard krátce nato podlehl infarktu.

I přesto byla stavba dokončena a 25. května 1869 za přítomnosti císaře Františka Josefa a jeho manželky Alžběty se konalo slavnostní představení opery Don Giovanni Wolfganga Amadea Mozarta. Tehdy se však ještě nazývala Vídeňská dvorní opera, zatímco své dnešní pojmenování získala až roku 1920.

Neorenesanční budova sloužila svému účelu do druhé světové války. 12. března 1945 byla její většina zničena bombardováním, při němž shořely i kulisy pro sto dvacet oper a přes sto padesát tisíc kostýmů. Jediné, co zůstalo zachováno, bylo průčelí, hlavní schodiště a hlavní lobby. Už o dva měsíce později však bylo oznámeno rozhodnutí o její neprodlené rekonstrukci, která trvala deset let. Opera pak byla znovu slavnostně otevřena představením Fidelio Ludwiga van Beethovena.

Neorenesanční budově opery dominuje majestátní fasáda s arkádami, nad nimiž se nachází pět bronzových soch, symbolizujících hrdinství, tragédii, komedii, fantazii a lásku. Po stranách budovy lze spatřit dvě kašny od Josefa Gassera, které zobrazují dva různé světy: zatímco levou zdobí hudba, tanec, radost a lehkomyslnost, na pravé se nachází smutek, láska, svádění a pomsta.

Hned za vstupem do opery čeká návštěvníky velkorysé schodiště s vyobrazením obou architektů a minout nelze ani foyer se šestnácti malbami Moritze von Schwinda. Každého ohromí i pohled na zdobené hlediště s 1 709 místy k sezení a 67 ke stání.

Oficiální webová stránka: https://www.wiener-staatsoper.at

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Rakousko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY