PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Windsor Castle - Anglie, Windsor

Základní informace

Windsor Castle je nejstarší nepřetržitě obývaná královská rezidence. Společně s Buckinghamským palácem v Londýně a Holyrood Palace v Edinburghu je jednou z oficiálních rezidencí britské monarchie. Nachází se v městečku Windsor a je po staletí nejvýznamnějším venkovským sídlem britských panovníků. Angličtí a britští panovníci zde sídlí již více než 900 let.

Windsor Castle, Anglie Windsor Castle, Anglie Windsor Castle, Anglie Windsor Castle, Anglie Windsor Castle, Anglie

Vznik hradu Windsor Castle

První dřevěný hrad nechal zbudovat Vilém Dobyvatel krátce po invazi Normanů v roce 1066 s cílem střežit od západu přístup do Londýna. Hrad se nestal královskou rezidencí hned, normanští králové tehdy ještě nějakou dobu preferovali jako své sídlo hrad v původním osídlení Old Windsor asi 5km od dnešního hradu. Ale na začátku 12. století už začal psát dlouhou historii hradu král Jindřich I. Hned v tom samém století hrad prošel velkými úpravami a vznikly první kamenné stavby a kamenná věž. Od té doby se v hradu vystřídalo mnoho panovníků, kteří ho průběžně přestavovali a upravovali, díky čemuž se hrad Windsor stal zajímavou ukázkou měnícího se vkusu a potřeb královského dvora napříč staletími. V období bojů a válek byly rozšiřovány jeho obranné vlastnosti a opevnění, v době míru zase obytné prostory palácového typu. Současný exteriér pochází z poslední velké rekonstrukce v první třetině 19. století.

Hrad byl při požáru v listopadu 1992 těžce poškozen. Opravené reprezentační prostory byly znovu otevřeny veřejnosti až r. 1997. Náklady na rekonstrukci se vyšplhaly k částce 37 milionů liber, z čehož 70 % bylo uhrazeno ze vstupného do Buckinghamského paláce a Windsoru.

Významné části hradu Windsor

St. George Chapel – Kaple sv. Jiří: patří k nejlepším ukázkám pozdní gotiky v Anglii; vystavěna 1475–1528; místo mnoha královských svateb i pohřbů, je zde pohřbeno deset panovníků; kaple není vázaná biskupovi ani arcibiskupovi, ale králi; v kapli se každoročně scházejí držitelé Podvazkového řádu, nejvyššího řádu anglických rytířů.
State Apartments: královské místnosti ukrývající mnoho uměleckých děl z královské sbírky
Queen Mary´s Doll´s House: mistrovské dílo miniatury, nejslavnější dům pro panenky na světě v měřítku 1:12; jedna z největších atrakcí hradu

Hrad můžete navštívit po většinu roku, ale jeho jednotlivé části mohou mít rozdílnou otevírací dobu a neplánované uzavírky. Vstupné je poměrně vysoké, jak je v Anglii bohužel zvykem. Na druhou stranu je k vidění opravdu dost. Mimo jiné i výměna stráží od pondělí do soboty vždy v 11 hodin dopoledne.

Vzdálenost od Londýna: cca 30km

Oficiální webová stránka: www.royalcollection.org.uk/visit/windsorcastle

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY