Wrocławski Rynek - Polsko, Wroclaw
Základní informace
Rynek je hlavní wroclawské náměstí, po krakovském Rynku druhé největší středověké náměstí v Polsku.
Nachází se zde nejstarší pivnice v Evropě, tzv. Piwnica Świdnicka, která leží v podzemí staré radnice. Místní o něm tvrdí, že se jedná o nejkrásnější náměstí (přinejmenším) v celém Polsku.
Rynek vznikl jako trhové náměstí na křižovatce obchodních cest, ale od začátku představoval centrum dění – konaly se tu popravy, rytířské turnaje a právě tady byl také vzdáván hold panovníkům.
Rozlohou 3,8 hektaru je toto náměstí druhým největším v zemi. Jeho rozměry dosahují 178×213 metru. I tak překvapí fakt, že sem ústí jedenáct ulic.
Rynek je ohraničený několika desítkami měšťanských domů se zdobenými štíty. K nejznámějším patří pětipatrový dům Pod Gryfy se zvířecími symboly, v jehož čele lze spatřit i českého lva, původní renesanční, ale roku 1672 barokně přestavěný dům U Sedmi kurfiřtů či dům Pod Zlatým sluncem, který vznikl ze dvou gotických domů ze 13. století a v němž bydleli i císařové Rudolf II. a Ferdinand II. Symbolem Vratislavi se staly dva středověké domy z 15. století v severozápadní části náměstí, spojené branou. Nazývají se Jaś a Małgosia, v češtině Jeníček a Mařenka.
Pivovar v domě Pod Zlatým džbánem se pyšní podzemním tunelem, vedoucím do hospůdky Piwnica Świdnicka, která se nachází ve sklepení radnice. Krčma na tomto místě je doložená už od roku 1275.
Cihlová radnice s plastickou pískovcovou výzdobou stojí uprostřed náměstí. K budově ze 14. století patří i 66 metrů vysoká věž. Interiér radnice skrývá nádherný Rytířský sál s původní vyřezávanou výzdobou z konce 15. století.
Každá část Rynku se pyšní svým vlastním názvem. Strana Zelené roury na východě připomíná dřívější studnu, protější Strana váhy se nazývá podle budovy městské váhy, jižní Medový trh odkazuje na dřívější prodej medu a ovoce a jižní část nese název Solný trh.
Na náměstí stojí také obrovská moderní skleněná fontána, zvaná Zdrój, a na místě, kde ve středověku byla umístěna klec, do níž se pro pobavení zavírali blázni, dnes stojí socha dramatika Aleksandra Fredry.