PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Zakopane - Polsko, Zakopane

Základní informace

Zakopane je město v polské části Tater, přezdívané jako zimní hlavní město Polska; oblíbený cíl turistů v zimě i v létě; nachází se cca 2 hodiny jízdy od Krakova.

Město se skoro třiceti tisíci obyvateli leží v podhůří Tater. V druhé polovině 16. století jej založil Štepán Báthory a necelé století bylo známo pod názvem Nowa Osada. Jeho současné pojmenování se poprvé v písemných pramenech objevuje až roku 1630.

Velký vliv na rozvoj města mělo objevení ložisek rudy v jeho okolí, takže od roku 1776 mohli jeho obyvatelé získávat obživu v nedalekých hutích. Na počátku 19. století koupil Zakopane spolu s patnácti okolními vesnicemi Emanuel Homolaas a roku 1924 městečko připadlo státu. Už v té době bylo proslulé jako lázně, v nichž se léčily plicní choroby, a postupně se sem začali sjíždět i turisté, okouzlení nádherou okolních hor.

V současnosti přijíždí do Zakopaného každý rok kolem tří milionů návštěvníků, kteří využívají především lyžařský areál v nadmořské výšce 820 až 1960 metrů s pětatřiceti kilometry sjezdovek různé náročnosti a padesáti kilometry běžeckých tratí. K oblíbené zábavě patří i jízda na saních tažených koňmi, výpravy na sněžnicích a velkému zájmu se těší i půjčovna sněžných skútrů.

Volný čas po sportovních aktivitách tráví mnozí návštěvníci na více než kilometr dlouhé hlavní třídě Krupowki, která je proslulá především večerním a noční životem. Během dne je tu možné prohlédnout si půvabné dřevostavby či navštívit luxusní obchody, ale i obchůdky se suvenýry, v nichž převažují místní tradiční výrobky z dřeva, vlny a kůže. Právě na konci této ulice začíná lanovka na horu Gubałowka.

Za pozornost stojí i Staré město s kaplí svatého Ondřeje a Benedikta a kostelem Panny Marie čenstochovské. Ti, kteří se chtějí něco dozvědět o okolní fauně a floře, by neměli vynechat Muzeum Tatrzańskie a navštívit lze i Muzeum Stylu Zakopiańskiego, které sídlí ve vile Koliba.

Oficiální webová stránka: https://www.zakopane.pl

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY